| Part Number | SMCJ85A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 782710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ85A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ85A-E3 57T |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Clamping Voltage | 137 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 85 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 94.4 V |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Peak Pulse Current | 10.9 A |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ85A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 11V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ11CA-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 10V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ10CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 6.6KW 2-Pin DO-218 Plastic T R Download PDF datasheet for SM8S36ATHE3 I.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ15CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 300V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA350A-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ85A-E3 52.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS12VS1UR,115.pdf |
|
INPAQ TECHNOLOGY | TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR - |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ33CA-13-F.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 40V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ40CA-TR.pdf |